Projekter

Projekt: cykelparkering ved Solhusene, Albertslund
18-02-2025

Boligforeningen Solhusene i Albertslund er blevet opgraderet med nye cykelparkeringsfaciliteter for at forbedre forholdene for beboerne. Projektet omfatter installation af 9 overdækninger og 132 cykelparkeringspladser.

Cykelparkeringen

Den valgte løsning består af Falco A-11 enkeltsidet cykelstativer, som giver en stabil og praktisk parkering for cykler. Disse stativer sikrer en god organisering og nem adgang for brugerne.

Læs mere om cykelstativerne her: Falco A-11.

Overdækninger

For at beskytte cyklerne mod vejr og vind er der etableret 9 FalcoZan enkeltsidet overdækninger. Disse overdækninger kombinerer funktionalitet og æstetik og bidrager til et moderne udtryk i boligområdet. På flere af overdækningerne er der desuden tilbygget en indhegning til affaldsspande, hvilket skaber et ensartet og æstetisk udtryk i området.

Læs mere om overdækningerne her: FalcoZan enkeltsidet overdækning.

Formål og anvendelse

Projektet er en del af en bredere indsats for at fremme cykelbrug i Solhusene. De nye faciliteter gør det nemmere og mere attraktivt for beboerne at vælge cyklen som transportmiddel, hvilket understøtter bæredygtig mobilitet i Albertslund.

Få nyhederne først – og chokolade med i købet


Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få de seneste produktnyheder og inspiration direkte i din indbakke. Som en lille ekstra bonus sender vi dig en lækker Falco Tony’s Chocolonely-chokolade, når du tilmelder dig.

Newsletter
Cirkulær

Holland har et mål om at være fuldt cirkulært i 2050 og halvere forbruget af primære råmaterialer allerede i 2030.
Det forpligter – også for Falco, hvor vi siden starten har arbejdet modulært og med fokus på lang levetid. Men cirkulær tænkning kræver stadig nye metoder. Derfor har vores moderselskab i Holland haft en dedikeret Circularity Manager, John Wermink, siden 2020.

Han arbejder målrettet med at øge graden af cirkularitet i vores produkter gennem design til nem montering og demontering, mulighed for reparation, renovering og genbrug, samt fokus på at bevare materialernes og arbejdskraftens værdi. Derudover arbejder Falco ud fra certificeringer som ISO 9001, ISO 14001, VCA, FSC® og CO₂-styringssystem.

Vil du vide mere? Vi deler gerne vores erfaringer og hjælper dig med at finde cirkulære løsninger til et smukkere og mere ansvarligt udemiljø.

Cirkulær image 1
Cirkulær image 2
Cirkulær image 3