Projekter
På UC Syd i Aabenraa kan de mange elever og personale parkere deres miljøvenlige transportmiddel, cyklen, under den dobbeltsidede og stilfulde FalcoRail overdækning. Der er plads til 36 cykler i det sikre og robuste dobbeltsidede cykelstativ, Falco-ideal 2.0.
Kvalitetsoverdækning, der passer ind
Det moderne campus, der blev bygget i 2017, manglede god, gedigen overdækket cykelparkering. Valget faldt på den lette og elegante FalcoRail overdækning, der passer perfekt ind til omgivelserne. Tag dog ikke fejl - selvom den ser let ud med sine enkle linjer og gennemsigtige buede polycarbonattag er styrken i top.
Alsidig cykelparkering til mange forskellige cykler
Cykelparkeringen Falco-ideal 2.0 er det bedste stativ at tilbyde sine cyklister, da det rummer flest mulige forskellige cykler. Cykelstativet har høje og lave pladser, der gør, at der kan placeres endnu flere pladser under overdækningen. Med sine gummibeklædte ”arme” bærer cykelstativet cyklen i for- eller baggafler, og cykler med dækbredder op til 55 mm parkeres sikkert og trygt der. Hvis cyklen også er udstyret med de populære magnetcykellygter, er der ingen fare for at de går i stykker, for det er der naturligvis også tænkt på.
Bæredygtige materialer
Det robuste grundmateriale er 100% genanvendeligt stål, der efterfølgende er varmgalvaniseret for en endnu længere holdbarhed. Polycarbonattaget er slagfast, så UC Syd har virkelig investeret i et højkvalitetsprodukt med en lang levetid.
Hvis du mangler mere information omkring overdækninger og cykelparkering, er du velkommen til at ringe på tlf.: 7536 8100, sende en mail til: info@falcoas.dk eller benytte dig af kontaktformularen eller chatten. Vi sidder klar til at hjælpe.
Holland har et mål om at være fuldt cirkulært i 2050 og halvere forbruget af primære råmaterialer allerede i 2030.
Det forpligter – også for Falco, hvor vi siden starten har arbejdet modulært og med fokus på lang levetid. Men cirkulær tænkning kræver stadig nye metoder. Derfor har vores moderselskab i Holland haft en dedikeret Circularity Manager, John Wermink, siden 2020.
Han arbejder målrettet med at øge graden af cirkularitet i vores produkter gennem design til nem montering og demontering, mulighed for reparation, renovering og genbrug, samt fokus på at bevare materialernes og arbejdskraftens værdi. Derudover arbejder Falco ud fra certificeringer som ISO 9001, ISO 14001, VCA, FSC® og CO₂-styringssystem.
Vil du vide mere? Vi deler gerne vores erfaringer og hjælper dig med at finde cirkulære løsninger til et smukkere og mere ansvarligt udemiljø.


