Projekter

FalcoLite - en populær overdækning
14-09-2011

Under et stort smukt træ på Dalslandsgade i København står en FalcoLitecykeloverdækning– og den er en stor succes. Nu parkeres cyklerne i det cykelstativ som allerede var etableret på stedet. Der var bare ingen der anvendte det for i træet over overdækningen sidder der duer og duerne lod af og til en ”gave” falde ned og ramte cyklerne. Falcos cykeloverdækning FalcoLite løste problemet og der er nu igen orden i området ved boligforeningen.

En cykeloverdækning som FalcoLite passer godt ind til omgivelserne. Det transparente tag giver, ud over det lette udtryk, andre fordele:

Tryghed:
En cykeloverdækning hvor tag og sider er transparente giver tryghed for brugeren, fordi man har et godt overblik. Det er ikke nemt at gemme sig og derved får man ingen grimme overraskelser.

Vandalisme:
Transparente overdækninger har ud over den tryghedsskabende effekt også den ikke uvæsentlige fordel at de ikke så ofte er udsat for hærværk. Det er ganske simpelt ikke så attraktivt at ødelægge en overdækning hvor man samtidig er til skue for alle andres blikke.

FalcoLite er produceret i 3 varianter: enkeltsidet, dobbeltsidet og combi-modellen. Gennem disse forskellige modeller opstår der muligheder for at forlænge denne overdækning i hvilken som helst retning. Ydermere er der i serien en transparent dør, der kan aflåses, hvilket giver helt nye muligheder. Det er også muligt at levere farvede polycarbonat plader.

FalcoLite er ikke kun robust og fleksibel, men er tillige også en pæn overdækning, til den helt rigtige pris. Den bliver ofte anvendt som rygeroverdækning eller som cykeloverdækning, venterum eller som trænerloge.

Med forskellige tag- og sidebeklædningsmuligheder er FalcoLite vor mest flexible overdækning.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev


Hold dig opdateret med vores nye produkter og nyheder i øvrigt

Blandt hver 5 deltagere trækker vi lod om en lækker Falco Tony's Chocolonely!

Newsletter
Cirkulær

Holland har et mål om at være fuldt cirkulært i 2050 og halvere forbruget af primære råmaterialer allerede i 2030.
Det forpligter – også for Falco, hvor vi siden starten har arbejdet modulært og med fokus på lang levetid. Men cirkulær tænkning kræver stadig nye metoder. Derfor har vores moderselskab i Holland haft en dedikeret Circularity Manager, John Wermink, siden 2020.

Han arbejder målrettet med at øge graden af cirkularitet i vores produkter gennem design til nem montering og demontering, mulighed for reparation, renovering og genbrug, samt fokus på at bevare materialernes og arbejdskraftens værdi. Derudover arbejder Falco ud fra certificeringer som ISO 9001, ISO 14001, VCA, FSC® og CO₂-styringssystem.

Vil du vide mere? Vi deler gerne vores erfaringer og hjælper dig med at finde cirkulære løsninger til et smukkere og mere ansvarligt udemiljø.

Cirkulær image 1
Cirkulær image 2
Cirkulær image 3